Serwis informacyjno-usługowy dla administracji

Informacje o Hurtowni danych CEIDG i Biznes.gov.pl

Dowiedz się jak działa hurtownia danych CEIDG i Biznes.gov.pl i co można w niej znaleźć.

Wszystko o Hurtowni danych CEIDG i Biznes.gov.pl

Hurtownia danych to zbiór informacji o przedsiębiorcach zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Portal jest źródłem wiarygodnych danych i raportów, z których może korzystać każdy zainteresowany, po wcześniejszej rejestracji w serwisie Biznes.gov.pl. Informacje o przedsiębiorcach udostępniane są bezpłatnie, wg idei otwartych danych (open data), czyli formy dzielenia się danymi publicznymi w sposób przejrzysty, przydatny i zgodny ze standardami oraz przepisami prawa.

Hurtownia danych dostępna pod adresem dane.biznes.gov.pl zastąpi dotychczasowe narzędzie datastore.ceidg.gov.pl. Nowa odsłona aplikacji powstała na podstawie uwag obecnych użytkowników oraz doświadczeń ekspertów, dzięki czemu ma dużo większe możliwości niż poprzednia wersja.

Co znajdę w hurtowni?

Hurtownia to miejsce, gdzie znajdziesz raporty o przedsiębiorcach, stworzone na podstawie danych z rejestru CEIDG. W pierwszej odsłonie przygotowaliśmy kilka najbardziej popularnych raportów, których listę systematycznie będziemy rozszerzać, na podstawie zgłoszeń od użytkowników.

Hurtownia zapewnia również Bazę raportów gotowych do pobrania dla użytkowników.

W przyszłości istotną funkcjonalnością Hurtowni danych będzie możliwość tworzenia własnych raportów, według zadanych parametrów.

Jak korzystać z hurtowni?

Aby skorzystać z Hurtowni danych, musisz posiadać konto na Biznes.gov.pl. Uprawnienia do hurtowni otrzymasz po wystąpieniu o ich nadanie poprzez usługę online. Z aplikacji raportowej Hurtowni danych będziesz mógł korzystać po zalogowaniu.

Jeśli wcześniej byłeś użytkownikiem Datastore, pamiętaj, że po zalogowaniu się do Biznes.gov.pl musisz przejść ponownie proces nadawania uprawnień do nowej Hurtowni danych CEIDG i Biznes.gov.pl (realizując usługę online).

Wszelkie instrukcje, podręczniki i filmy instruktażowe, które mogą być pomocne w korzystaniu z Hurtowni danych, dostępne są w zakładce Instrukcje dla użytkowników i dokumentacja API.

W celu automatyzacji dostępu do danych, z hurtowni można również skorzystać za pomocą interfejsu programowania aplikacji (Application Programming Interface). Szczegóły znajdują się w Instrukcji dla integratorów .

Kto może korzystać z hurtowni?

Z Hurtowni danych może korzystać każdy zarejestrowany użytkownik, który ma potrzebę posiadania informacji o przedsiębiorstwach działających w Polsce. Użytkownikami Hurtowni danych CEIDG i Biznes.gov.pl są między innymi: banki, urzędnicy, firmy, czy osoby prywatne.

Dane osobowe użytkowników portalu przetwarzane są zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, przeczytaj notę prawną.

Dane dostępne w hurtowni, są wykorzystywane do raportów i analiz tworzonych przez szereg instytucji, organizacji pozarządowych lub naukowców prowadzących badania.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z Centrum Pomocy Przedsiębiorcy.

Czy ta strona była przydatna?

Metryka

Opublikowano
Zaktualizowano
ID artykułu
004279

Portal nadzorowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerzy projektu: Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny, Krajowa Izba Gospodarcza. Projekt jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest kontynuacją projektu pt.: "Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej" finansowanego z Programu Innowacyjna Gospodarka oraz projektu "Uproszczenie i elektronizacja procedur" finansowanego z Programu Kapitał Ludzki.

Artykuły zamieszczone w serwisie GOV.PL, w których nie podajemy żadnych dodatkowych informacji na temat praw autorskich, należą do informacji publicznych i udostępniamy je bezpłatnie. Korzystanie z nich, niezależnie od celu i sposobu korzystania, nie wymaga zgody Ministerstwa. Dostępne są w ramach licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Serwis Biznes.gov.pl używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie naszej witryny bez zmiany ustawień przeglądarki, wyrażasz zgodę na użycie plików cookie. Zawsze możesz zmienić ustawienia przeglądarki i zablokować te pliki.